Chorwacja – kraj pięknych plaż i wspaniałych dorobków kultury

Chorwacja to piękny kraj położony nad Morzem Adriatyckim, znanym z pięknych plaż, krystalicznie czystych wód i malowniczych krajobrazów. Oprócz tego, Chorwacja jest również znana ze swoich bogatych zabytków, które przyciągają turystów z całego świata. W tym artykule przedstawimy kilka z najważniejszych zabytków Chorwacji.

Dubrownik – Perła Adriatyku

Dubrownik to miasto położone na południu Chorwacji, znane jako „Perła Adriatyku”. W Dubrowniku warto zwiedzić starówkę, otoczoną murem obronnym z XVI wieku, który zachował się do dzisiaj. W samym sercu Dubrownika znajduje się Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zbudowana w stylu gotyckim. Na uwagę zasługuje także zamek Fort Lovrijenac, z którego roztacza się widok na całą okolicę.

Zadar – miasto wypełnione historią

Zadar to jedno z najstarszych miast w Chorwacji, pełne zabytków z różnych okresów historycznych. Warto zobaczyć Kościół Świętego Donata, który powstał w IX wieku w stylu bizantyjskim. W pobliżu znajduje się również Katedra św. Anastazji, zbudowana w stylu romańskim. Zadar słynie również z unikalnego zegara słonecznego, który znajduje się na placu Narodowym.

Pula – rzymskie zabytki

Pula to miasto zlokalizowane na południu Chorwacji, znane przede wszystkim ze swoich rzymskich zabytków. Najważniejszym z nich jest Amfiteatr rzymski, zbudowany w I wieku n.e., który pomieścić mógł ponad 20 tysięcy ludzi. Warto również odwiedzić Forum rzymskie, które było centrum życia publicznego w czasach rzymskich.

Split – starożytna historia i nowoczesność

Split to miasto położone na wybrzeżu Chorwacji, z bogatą historią sięgającą czasów rzymskich. W centrum miasta znajduje się Pałac Dioklecjana, zbudowany przez cesarza rzymskiego Dioklecjana w III wieku n.e. Pałac składa się z kilku budynków, z których większość została przekształcona w muzea i galerie sztuki. W Split warto również zobaczyć Katedrę Świętego Duje, zbudowaną w stylu romańskim.

Plitwickie Jeziora – raj dla miłośników przyrody

Niedaleko miasta Zadar, na terenie Parku Narodowego Plitwickie Jeziora, znajduje się kolejny zabytek Chorwacji, który zasługuje na uwagę. Plitwickie Jeziora to malowniczy kompleks jezior, połączonych ze sobą kaskadami wodnymi, w którym znajduje się wiele różnorodnych gatunków roślin i zwierząt. Wokół jeziora poprowadzone są urokliwe ścieżki spacerowe, które umożliwiają podziwianie piękna przyrody i obcowanie z nią na bliskim poziomie. Park Narodowy Plitwickie Jeziora jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Chorwacji, a zarazem jednym z najlepiej zachowanych przyrodniczych zabytków w Europie.

Dubrownik – perła Adriatyku

Dubrownik to miasto położone na południowym wybrzeżu Chorwacji, które słynie z malowniczych krajobrazów, wspaniałych zabytków oraz zabytkowego centrum miasta, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zabytki Dubrownika to przede wszystkim dobrze zachowane mury obronne, które wraz z bramami i basztami stanowią wizytówkę miasta. Oprócz murów obronnych, w Dubrowniku warto zobaczyć Katedrę oraz Pałac Kneziów, który był siedzibą władz miasta. Miasto słynie także z urokliwych kamieniczek, licznych kościołów oraz muzeów, w których można poznać historię Dubrownika i Chorwacji.

Zagrzeb – stolica Chorwacji

Stolica Chorwacji to kolejne miasto, które zasługuje na uwagę. Zagrzeb to miasto pełne kontrastów, w którym można znaleźć zarówno zabytkowe kamienice, jak i nowoczesne budynki. Na szczególną uwagę zasługują zabytkowe dzielnice miasta, takie jak Stare Miasto, Kaptol i Gradec. W centrum miasta znajduje się Katedra św. Stefana oraz liczne muzea i galerie sztuki. W Zagrzebiu warto też odwiedzić park Maksimir oraz ogród botaniczny, gdzie można odpocząć od zgiełku miasta i cieszyć się pięknem natury.

Wspaniały kraj

Chorwacja to kraj, który oferuje wiele ciekawych zabytków i atrakcji turystycznych. Wśród najważniejszych zabytków warto wymienić Plitwickie Jeziora, Zamek w Trakošćanie, Dubrownik oraz stolicę kraju, Zagrzeb. Każdy z tych zabytków posiada swoje walory kulturowe i są wartościowym skarbem tego kraju.